Egzamin INF.02 / EE.08 / E.12 / E.13 - Pytanie #69
Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
Który protokół wykorzystują komputery do powiadomienia rutera o chęci przyłączenia się lub odejścia z określonej grupy rozgłoszeniowej?
A. TCP/IP
B. IGMP
C. DHCP
D. UDP
Wyjaśnienie pytania
IGMP (Internet Group Management Protocol) to protokół, który pozwala komputerom komunikować się z routerami w sprawie dołączania lub opuszczania grup multicastowych. Kiedy chcesz odbierać dane wysyłane do konkretnej grupy, komputer wysyła komunikat IGMP do routera, aby go powiadomić.
Wyobraź sobie to jak subskrypcję kanału: router to operator, a ty (komputer) wysyłasz wiadomość "chcę otrzymywać transmisje z tego kanału" lub "już nie chcę". Router na podstawie tych informacji wie, do których interfejsów przesyłać dane multicastowe i czy w ogóle są zainteresowani odbiorcy.
Protokół IGMP działa między hostem a routerem w sieci lokalnej i jest standardem w rodzinie TCP/IP. Bez niego router nie wiedziałby, którym
Wyobraź sobie to jak subskrypcję kanału: router to operator, a ty (komputer) wysyłasz wiadomość "chcę otrzymywać transmisje z tego kanału" lub "już nie chcę". Router na podstawie tych informacji wie, do których interfejsów przesyłać dane multicastowe i czy w ogóle są zainteresowani odbiorcy.
Protokół IGMP działa między hostem a routerem w sieci lokalnej i jest standardem w rodzinie TCP/IP. Bez niego router nie wiedziałby, którym

