Chcesz być na bieżąco? Odwiedź nasz FanPage
x

Egzamin INF.02 / EE.08 / E.12 / E.13 - Pytanie #69

Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

Który protokół wykorzystują komputery do powiadomienia rutera o chęci przyłączenia się lub odejścia z określonej grupy rozgłoszeniowej?

A. TCP/IP
B. IGMP
C. DHCP
D. UDP

Wyjaśnienie pytania

IGMP (Internet Group Management Protocol) to protokół, który pozwala komputerom komunikować się z routerami w sprawie dołączania lub opuszczania grup multicastowych. Kiedy chcesz odbierać dane wysyłane do konkretnej grupy, komputer wysyła komunikat IGMP do routera, aby go powiadomić.
Wyobraź sobie to jak subskrypcję kanału: router to operator, a ty (komputer) wysyłasz wiadomość "chcę otrzymywać transmisje z tego kanału" lub "już nie chcę". Router na podstawie tych informacji wie, do których interfejsów przesyłać dane multicastowe i czy w ogóle są zainteresowani odbiorcy.
Protokół IGMP działa między hostem a routerem w sieci lokalnej i jest standardem w rodzinie TCP/IP. Bez niego router nie wiedziałby, którym

Strona używa plików cookies

Serwis wykorzystuje ciasteczka głównie w celu prowadzenia systemu formularzy oraz zbierania danych dotyczących ruchu na stronie.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności

Akceptuję