Egzamin INF.02 / EE.08 / E.12 / E.13 - Pytanie #72
Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
Który protokół wykorzystują komputery do powiadomienia rutera o członkostwie w danej grupie rozgłoszeniowej?
A. RIP
B. UDP
C. IGMP
D. OSPF
Wyjaśnienie pytania
Komputery wykorzystują protokół IGMP (Internet Group Management Protocol), aby powiadomić router o członkostwie w danej grupie rozgłoszeniowej (multicastowej). Dzięki temu router wie, które urządzenia w sieci chcą odbierać pakiety skierowane do konkretnej grupy, co pozwala na efektywne przesyłanie danych tylko do zainteresowanych odbiorców, zamiast do wszystkich. IGMP działa między hostami (komputerami) a routerem, umożliwiając dołączanie do grupy (Membership Report) lub jej opuszczanie.

